ArtMafia Blog

Sanatsal "bi şeyler"

Başarıya Giden Yolda Yeteneğin Etkisi

Yeteneğin başarıya ulaşmada etkisi var mıdır?

Başarıya ulaşmadaki  yetenek hakkındaki düşüncelerimizde ya yanılıyorsak?

Bazı kişiler herhangi bir konuda doğuştan yeteneklidir fakat sizce başarı sadece yetenek midir? Bir konuda iyi bir performans vermenin bedeli vardır ve isteyen herkes bu bedel hepimiz için ulaşılabilirdir.

Başarıya ulaşmanın en sağlıklı yolu kendinize meydan okumaktan vazgeçmemektir. Doğduğunuz anda yürüyememiş, 3 yaşında romanlar yazamamış ya da ilkokuldayken bir şey icat etmemiş olabilirsiniz fakat bu sizi iyi bir müzisyen, iyi bir yazar ya da iyi bir çizer olmaktan alıkoyamaz!

Yetenek Olması Her şey Demek Değildir!

Aslında basit bir örnekle şöyle düşünebilirsiniz, yetenek son model bir araba ve daha az yetenek eski model yavaş bir araba olabilir. Yeni olan gösterişli araba varacağı hedefe daha önce varabilir ama yavaş olan eski araba da istediği yere varabilecektir. Ancak iki arabanın da istediği yere varması için yakıt gerekecektir! Hızlı da olsanız yavaş da olsanız yakıt olmadan, yani “düzenli ve disiplinli çalışma” olmadan istediğiniz yere varamazsınız.

Bu konuyu basit bir örnek ile başarılı bir tenis sporcusu olan Andre Agassi şöyle anlatmış, “Babam her gün 2500 topa vurursam haftada 17500 kere topa vurmuş olacağımı ve bir yılın sonunda neredeyse bir milyon topa vurmuş olacağımı söylerdi. O matematiğe inanırdı. sayılar yalan söylemez derdi. Yılda bir milyon vuruş yapan çocuk yenilmez olur.” İşte bu örnekten yola çıkarsak başarının yetenekten daha çok çalışma gerektirdiğini görmüş oluruz.

Herhangi bir  şeyi daha kolay kavramakla bilinir yetenekli insanlar. Kısa sürede başarıya ulaşabilirler ama düzenli ve disiplinli bir çalışmayla desteklenmediği sürece bir anlam ifade etmeyecektir. Bunun yanı sıra daha az yetenekli olan ama düzenli ve disiplinli çalışan kişiler başarıya ulaşabilecekler.

İşin Sırrı!

Başarıya giden yolun sadece %30‘u yetenek olabilir. Geriye kalan %70 ise konuya olan ilgi ve düzenli,disiplinli çalışmadır. Bu %70‘lik kısmı tam anlamıyla yerine getirmezsek, tam anlamıyla başarıya ulaşamayız demektir. Eğer bir konuda  başarılı olmak istiyorsak “ÇALIŞMAK” kelimesini tam anlamıyla yerine getirmemiz gerekir. Yani “yetenek her şey değildir.

ArtMafia Sanat Merkezi-İstanbul/Kadıköy